Wyprawa do Doliny Skrzatów

9 maja b.r. dzieci z grup przedszkolnych wraz z opiekunami i rodzicami wybrały się na wycieczkę do Doliny Skrzatów znajdującej się we Florentynowie pod Parzęczewem.

Dolina Skrzatów to magiczne miejsce, dzięki któremu można przenieść się w świat baśni i marzeń, a w przypadku dorosłych także i w świat dzieciństwa. To królestwo małych, tajemniczych istot - Skrzatów, bohaterów wielu bajek, opowieści i legend. Jednocześnie jest to miejsce gdzie dostrzega się ogromną pasję i wyobraźnię, bo właśnie to przyczyniło się do stworzenia tego wyjątkowego miejsca.

Po dotarciu do celu, dzieci spotkały pana Skrzatologa, który otworzył przed nimi bramę do tego niezwykłego świata i przeprowadził je przez wszystkie ścieżki i zakamarki Doliny, pokazał niepowtarzalne skrzacie domki, małe, do których wstęp mają tylko skrzaty i duże, gdzie mogły wejść dzieci. Budowle te wykonane są z naturalnych surowców : kamieni, drewna, patyków czy gliny. Przy wszystkich małych domkach można było zobaczyć maleńkie postacie w czerwonych czapeczkach. Pan Skrzatolog podzielił się także z dziećmi wieloma interesującymi wiadomościami na temat Skrzatów, ich życia i pracy, opowiedział bajkowe historie związane z nimi.

Przedszkolaki spotkały się również z dobrą wiedźmą Martą, która nauczyła je jak wykonać motankę - tradycyjną, starosłowiańską lalkę spełniającą życzenia. Dzieci, ze skrawków materiałów i sznurka własnoręcznie wyczarowały lalki. Następnie wiedźma opowiedziała o roślinach i ziołach rosnących w Dolinie. 

 

Wyprawa do Doliny Skrzatów była dla wszystkich niesamowitą przygodą, wprowadzającą w odmienny i cudowny świat. Przebywając w nim każde dziecko samo mogło poczuć się jak maleńki skrzat.

 

Agnieszka Śliwińska

 

Galeria zdjęć

16 maja 2018