Przedszkolaki w Stemplewie

12 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z nauczycielami i rodzicami wyruszyli na wycieczkę do Stemplewa.

Celem wizyty było zwiedzanie ścieżki dydaktycznej na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Koło oraz Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie, której uroczyste otwarcie nastąpiło 14 maja 2013 roku. Znajduje się na niej 10 tablic dydaktycznych odzwierciedlających pojęcia ekologiczne i aspekty przyrodnicze możliwe do zaobserwowania podczas spaceru jej trasą. Kompleks leśny, na którym się znajduje nosi nazwę " Uroczysko Stemplew ". Przeważającym gatunkiem lasotwórczym na tym terenie jest sosna, ale rośnie tutaj także świerk, brzoza, dąb, olsza. Trasa ścieżki rozpoczyna się i kończy na terenie Ośrodka w Stemplewie, na niej umieszczone są następujące tablice : Wskazówki Leśnika, Mapa Ścieżki, Sosna smołowa, Ład czasowy i przestrzenny, Grzyby, Budowa warstwowa lasu, Wyłączony drzewostan nasienny, sosny czarnej, Gospodarka łowiecka, Dąb - pomnik przyrody oraz Oczko wodne - mała retencja. Na miejscu przedszkolaki przywitał dyrektor ośrodka pan Andrzej Zielonka wraz z kierownictwem oraz pani Marzena Cebulska nauczycielka SOSW w Stemplewie, która opiekowała się nami podczas pobytu w ośrodku.

 

Dzieci z panią Marzeną i opiekunami ruszyli zwiedzać ścieżkę dydaktyczną, która przebiega przez różnowiekowe i różnogatunkowe drzewostany, obserwowali drzewa iglaste i liściaste. Wycieczka taka to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci, poznawanie przyrody patrząc, słuchając i dotykając. Przedszkolaki obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic, poznawały różnorodność szaty roślinnej lasu, słuchały odgłosów lasu.

 

Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała przyroda, zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt, dowiedziały się, że las to zródło świeżego powietrza. Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne, otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Kolejne etapy wycieczki to przejażdżka na konikach, ognisko oraz zabawa na placu zabaw.

 

Zajęcia te uświadomiły dzieciom, że przyrodę trzeba kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.

 

Galeria zdjęć

 

 

14 czerwca 2017