Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Orlen Cup 2019

Na tydzień przed feriami 4 lutego 2019 roku 34 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w Międzynarodowym Mityngu Lekkoatletycznym Orlen Cup. W wycieczce do stolicy województwa towarzyszyła nam młodzież, ze Szkoły Podstawowej w Daszynie. Wszyscy po raz pierwszy na żywo oglądali wycinek halowych zawodów lekkoatletycznych, których nie mogliśmy obserwować w Atlas Arenie w pełnej odsłonie ze względu na rodzaj obiektu, który jest widowiskowo – sportowy. Typowa hala lekkoatletyczna znajduje się w Toruniu, gdzie 6 lutego 2019 roku odbędzie się Copernicus Cup, a w dniach 16 – 17 lutego 2019 roku 63 Halowe Mistrzostwa Polski.

Udział w widowisku sportowym był dla uczestników doskonałą okazją do aktywnego kibicowania sportowcom, obserwacji rozgrywania konkurencji lekkoatletycznych, ich sędziowania oraz organizacji i oprawy zawodów. Mogliśmy posłuchać na żywo komentarzy Przemysława Babiarza, jednego z najpopularniejszych dziennikarzy sportowych. Ukoronowaniem wycieczki były wspólne zdjęcia i autografy z utytułowanymi zawodnikami królowej sportu. I tak udało nam się zrobić wspólne zdjęcia z:

  • Pawłem Fajdkiem specjalizującym się w rzucie młotem, trzykrotnym mistrzem świata i mistrzem Europy,

  • Pauliną Gubą, mistrzynią Europy w pchnięciu kulą,

  • Piotrem Liskiem, medalistą mistrzostw świata i Europy w skoku o tyczce,

  • Pawłem Wojciechowskim, mistrzem świata w skoku o tyczce i wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy,

 

„W poniedziałkowy wieczór na trybunach Atlas Areny najlepszych lekkoatletów świata dopingowało ok. 8000 widzów.(…) Wielkie wyniki, znakomite pojedynki i niesamowita atmosfera – takie były zawody, które po dwuletniej przerwie wróciły do Łodzi.

Pierwszym świetnym akcentem imprezy był eliminacyjny bieg na dystansie 60 metrów przez płotki. Formą zaimponowała zaledwie 18-letnia Pia Skrzyszowska. Utalentowana warszawianka, (…) uzyskała na szybkiej, specjalnie rozłożonej, bieżni Atlas Areny fenomenalny czas 8.14 i wyrównała najlepszy na świecie wynik wśród juniorek w tym sezonie. Skrzyszowska minimalnie pokonała halową rekordzistkę świata Klaudię Siciarz (8.15). W finale młode Polki musiały jednak uznać wyższość Amerykanki Evonne Britton, która triumfowała z czasem 8.04. Świetnie spisała się jednak druga Klaudia Siciarz – osiągnęła 8.06 i wypełniła minimum na halowe mistrzostwa Europy w Glasgow.

Coraz dalej pcha natomiast Klaudia Kardasz. Wicemistrzyni Europy do lat 23 z Bydgoszczy dziś ustanowiła halowy rekord życiowy 18.14, ale uległa Białorusince Alionie Dubickiej, która w Atlas Arenie popisała się próba na 18.64. Trzecia była złota medalistka mistrzostw Europy z Berlina Paulina Guba, która trzykrotnie przekroczyła 18 metrów uzyskując w najlepszej próbie 18.10 (minimum na halowe mistrzostwa Europy w Glasgow).

W konkursie pchnięcia kulą mężczyzn Konrad Bukowiecki wygrał z wynikiem 20.96 i wypełnił minimum na halowe mistrzostwa Europy. Polak odniósł cenne zwycięstwo nad wiceliderem światowych tabel Davidem Storlem, którego w Łodzi pokonał o 43 centymetry.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się tyczkarze. Piotr Lisek pokazał, że jest w znakomitej formie, Paweł Wojciechowski wypełnił wskaźnik na halowe mistrzostwa Europy, a coraz lepiej skacze także Robert Sobera. W Atlas Arenie rekordzista Polski Lisek i były mistrz globu z Daegu Wojciechowski przez cały konkurs szli łeb w łeb, by ostatecznie w pierwszych próbach zaliczyć 5.80. Panowie zrezygnowali z dogrywki, gdy solidarnie nie zaliczyli 5.90. Po udanym występie w mityngu ISTAF Indoor ponownie wysoko skakał Robert Sobera, który w Łodzi zaliczył 5.70 i powoli zmierza ku wynoszącemu 5.78 wskaźnikowi PZLA na mistrzostwa w Glasgow.

Żywiołowych kibiców nie zawiodła Ewa Swoboda. Liderka światowych tabel w eliminacjach pobiegła 7.13, a w finale uzyskała identyczny rezultat.

Remigiusz Olszewski w eliminacjach wyrównał minimum na mistrzostwa Europy uzyskując 6.68, a w finale minimalnie pokonał halowego mistrza świata z Sopotu Richarda Kiltiego – obaj panowie pokonali 60 metrów w Atlas Arenie w 6.64. Wygrał Amerykanin Mike Rodgers – 6.55.

Aż trójka polskich płotkarzy wywalczyła w Łodzi minima na mistrzostwa kontynentu. Już w eliminacjach 7.70 pobiegł Damian Czykier, a 7.78 Artur Noga. Po chwili, w drugiej serii, 7.81 uzyskał Dawid Żebrowski. Polacy formę udowodnili także w finale. Ulegli co prawda medaliście olimpijskiemu Orlandzie Ortedze (7.59), ale ponownie pobiegli szybciej od wynoszącego 7.82 wskaźnika. Czykier uzyskał 7.76, Żebrowski 7.79, a Noga 7.81.

W skoku wzwyż Sylwester Bednarek wygrał zaliczając w Łodzi 2.20.”

Źródło: Łódź, Maciej Jałoszyński Biuro Prasowe Orlen Cup Łódź 2019

 

„Pierwszy raz brałam udział w imprezie tego typu. Gdy weszliśmy na trybuny zaskoczyła mnie wielkość hali. Po odnalezieniu miejsc usłyszałam jak kibice dopingują sportowców. Było bardzo głośno. Najbardziej podobały mi się skoki o tyczce. Ta dyscyplina wydawała mi się najciekawsza. To był bardzo fajnie spędzony wieczór. Bardzo mi się podobało i chciałabym kiedyś powtórzyć taki wyjazd.”

Martyna Malanowska

 

 

 

Galeria zdjęć

09 lutego 2019