Klasa V w Ogrodzie Botanicznym

      30 maja 2019 roku uczniowie klas V Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach oraz Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej pojechali na warsztaty do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji podstawy programowej nauczania biologii.

 

      Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi gatunkami rodzimych oraz unikatowych drzew iglastych i liściastych. Obserwowali ich charakterystyczne cechy tj. kształt blaszki liściowej, kolor kory, pokrój drzewa czy wygląd kwiatów i kwiatostanów. Dzięki temu byli oni w stanie rozpoznawać wiele gatunków drzew oraz krzewów jedynie po ich wyglądzie lub opisie. Dodatkowo dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat rozwoju, wzrostu czy rozmnażania licznych gatunków roślin, także tych objętych ścisłą ochroną w Polsce. Musieli także zmierzyć obwód lipy drobnolistnej i na tej podstawie obliczyć jej wiek. Wymieniali również najważniejsze role, jakie drzewa pełnią w przyrodzie i życiu człowieka. Na koniec zajęć uczniowie mieli do wypełnienia zadania na przygotowanych przez pracowników ogrodu botanicznego kartach pracy.

 

      Fakty i ciekawostki na temat drzew i krzewów z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki. A przyglądanie się gatunkom drzew w ich naturalnym środowisku jest wyjątkowo atrakcyjną formą zajęć. W końcu nie tylko książki dostarczają wiedzy.

 

 

Galeria zdjęć

 

 

06 czerwca 2019