Dzień Jabłka w grupie 3, 4 - latków

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

 

JABŁKO. Można mówić o nim wiele. Pojawiało się już w Biblii, w greckich mitach a w kulturze rzymskiej istniała nawet bogini, patronka sadów i owoców o imieniu Pomona. Jabłko jest też wraz z koroną i berłem jednym z insygniów władzy królewskiej. Owoc ten przyczynił się do rozkwitu nauki, bo podobno Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia dzięki temu, że jabłko spadło mu na głowę. Nie mniejsze zasługi ma jabłko w literaturze dziecięcej - co prawda zatrute, ale miało ważną rolę w opowieści o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, którą zna każdy przedszkolak.

 Jabłko to symbol zdrowia i najbardziej znany polski owoc. W prosty sposób możemy wytłumaczyć dzieciom, że jabłka trzeba jeść, żeby ładnie wyglądać, żeby nasz brzuszek dobrze pracował, żeby mieć energię do zabawy, żeby być zdrowym. Jabłko jest jednym z pierwszych wprowadzanych produktów do diety małych dzieci a dokładniej jego przecier. Należy do owoców, które bardzo rzadko powodują objawy niepożądane. Powinniśmy jeść przynajmniej jedno jabłko dziennie. Dlaczego? Jest przynajmniej 10 powodów. Dorośli powinni wiedzieć że :1 - jabłka walczą z cholesterolem, 2 - są eliksirem młodości, 3 - uwielbia je nasze serce,4 - jabłka pomagają schudnąć usprawniając proces trawienia, 5 - wspierają układ odpornościowy, 6 - poprawiają urodę dzięki zawartości wielu minerałów, w tym potasu, żelaza, cynku, krzemu oraz witamin A ,C,E i z grupy B. 7 - nie wywołują alergii, 8 - odżywiają mózg, 9 - dbają o nasze zęby, 10 -jabłka wybornie smakują!

Dzień Jabłka w naszym przedszkolu odbył się 4 października. W tym dniu przedszkolaki i panie ubrane były w barwy jabłkowe, królowała czerwień. Obchody Dnia Jabłka rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce? Przedszkolaki dowiedziały się, że bardzo ważne jest to, żeby jabłka jeść ze skórką. Należy tylko pamiętać aby przed spożyciem dokładnie je umyć. Jedzenie owocu ze skórką to podstawa ponieważ to rejon jabłka (miąższ tuż pod skórką), w którym jest największe zagęszczenie witamin. Wszystkie kolejne zabawy podczas pobytu dzieci w tym dniu w przedszkolu dotyczyły oczywiście jabłek. Były to zabawy ruchowe, dydaktyczne, naśladowcze i konkursy. Wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy sok z jabłek, a mamy naszych przedszkolaków upiekły pyszne szarlotki, które dzieciom bardzo smakowały. Po jabłkowym poczęstunku dzieci wykonały piękne jabłka z kolorowej wydzieranki. Dzień Jabłka zakończył jabłkowy akcent -zabawy przy piosence „Małe czerwone jabłuszko…” oraz sesja zdjęciowa  : fotobudka w kształcie jabłka….

Mamy nadzieję, że taki „tematyczny dzień” w przedszkolu: zabawy, zajęcia, pogadanki zachęcą dzieci do sięgania po owoce i posłużą promocji zdrowego stylu życia.

Kolorowy DZIEŃ JABŁKOWY zaliczamy do bardzo udanych i zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin.

Pamiętajmy:

„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.

 

 

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w Dzień Jabłka pani Karolinie Andrzejczak, pani Annie Frątczak, pani Kamili Graczyk, pani Mirosławie Krzyżaniak oraz pani Karolinie Łuczak.

 

 

 

04 października 2021