Dzień herbaty

W dniu 15 grudnia 2017 roku przedszkolaki obchodziły Dzień Herbaty. Ta roślina zielna jest znanym przez każdego dodatkiem do posiłków i deserów. Najciekawszym faktem jest to, że wszystkie rodzaje herbat uzyskiwane są z tej samej rośliny - herbaty chińskiej Camellia sinensis. Tajemnica powstania wielu rodzajów herbat jest związana z różnicą stopnia utlenienia liści ( fermentacją ) podczas produkcji.

 

Zwyczaj picia herbaty sięga czasów starożytnych. Według legendy, pewnego dnia strudzony cesarz Szen Nung ( ok. 2737 p.n.e. ) odpoczywał w cieniu drzew. Delikatny wietrzyk strącił kilka listków z drzewa dzikiej herbaty, a te wpadły do filiżanki z przegotowaną wodą, którą właśnie pił władca.

 

Dzieci miały okazję spróbować przygotowanych herbat. Była herbata biała, zielona, czarna, czerwona w wersji czystej jak również z dodatkami. Przedszkolaki degustując polecanych naparów miały możliwość poznać nowe smaki. Szczególne zainteresowanie wzbudził smak białej herbaty, mało znanej. Pani Ania specjalnie na tę okazję przygotowała prezentację multimedialną zawierającą interesujące wiadomości na temat produkcji, właściwości i sposobu parzenia herbat.

 

W obecnym czasie herbatę uprawia się w wielu krajach świata, między innymi : w Azji - Indie, Chiny, Cejlon, w Afryce - Kenia, Sudan, Uganda, w Ameryce Południowej - Brazylia, Argentyna, Peru, w Północnej Australii ( Queensland ) oraz w krajach Oceanii - Papua Nowa Gwinea i na wyspach Fidżi.

 

Są różne rodzaje i gatunki herbat, różne sposoby jej przygotowania i picia. Organizuje się nawet specjalne warsztaty, na których można nauczyć się jak przygotowywać i podawać ten cesarski napój. Herbata stała się inspiracją dla wielu pisarzy i poetów. Jeremi Przybora napisał piękne i wymowne słowa piosenki, w których wyraził zachwyt nad jej smakiem :

 

" Dopóki ciebie nam pić

  Póty jak w niebie, jak w niebie nam żyć

  Herbatko, Herbatko, Herbatko

  Dopóki ciebie, ciebie nam pić

  Poty jak w niebie, jak w niebie nam żyć

  Herbatko, Herbatko "

 

 

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy dzieci do degustacji różnych rodzajów herbat i pogłębienia wiedzy na temat ich dobroczynnych właściwości.

 

 

Galeria zdjęć

17 grudnia 2017