Tłusty czwartek- oddział czterolatków

- Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie. Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się "zapusty".

 

4 lutego, w tłusty czwartek, dzieci z naszego przedszkola od samego rana oczekiwały na wszystkich, którzy wchodzili do naszego przedszkola i czy przypadkiem nie przyniósł jakiegoś smakowitego pączka.

To był słodki dzień w przedszkolu. Przedszkolaki zajadały z apetytem smaczne pączki ciesząc się, że w tym dniu są właśnie takie zwyczaje. Delektowanie się smakiem pączków w czwartek, rozpoczynający tłusty tydzień, jest nie tylko przyjemnością.
 

Maria Kielar-Turska pisała; "Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje. Ich zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe". Zapoznając dzieci z tradycjami polskimi mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie.
 

 

 

 

 

Zgodnie z tradycją nasze kochane przedszkolaki dostały po pączku. Smakowały im niesamowicie. Sami zobaczcie ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04 lutego 2016